DNS

DNS jest skrótem od ang. "Domain Name System", po polsku oznacza "system nazw domenowych". Pozwala na zmianę adresów literowych - dobrze znanych, lepiej przyswajalnych przez użytkowników, na postać cyfrową. Dla przykładu posłużymy się znaną domeną blogger.com. Jej postać cyfrowa to: 173.194.70.191 oznacza to samo ale blogspot.com szybciej zapamiętamy niż postać cyfrową. Po wprowadzaniu obu adresów do przeglądarki internetowej np.: Google Chrome, Firefox, czy IE zostanie wyświetlona ta sama strona internetowa.

Serwery DNS posiada każdy operator dostępu do internetu. Często po połączeniu są one przypisywane automatycznie, podobnie jak (w większości) adres IP. DNS-y odpowiadają za wyświetlanie się stron internetowych dlatego też pełnią ważną funkcję w globalnej sieci jaka jest Internet.

W praktyce dobrym rozwiązaniem jest wpisanie na "sztywno" serwerów DNS operatora z którym mamy podpisaną umowę na usługi tele-info ponieważ często przyspiesza to wczytywanie stron WWW a tym samym surfowanie po Internecie.

Należy pamiętać aby dokładnie wprowadzić serwery DNS (podstawowy i rozszerzony) gdyż niewielka pomyłka może mieć katastrofalne skutki finansowe, gdyż owe serwery są często narażone na ataki hakerów którzy przekierowują ruch na inną stronę internetową np. banku przez co może stracić środki z internetowego konta bankowego.

Serwery DNS występują w parze jako podstawowy serwer dns i rozszerzony. Wpisujemy je we właściwościach protokołu internetowego IP, w polach jak poniżej.Serwery DNS protokół TCP/IP

1 komentarz:

  1. Excellent post and wonderful blog, I really like this type of interesting articles keep it u.
    Toshiba Laptops

    OdpowiedzUsuń